Praha.cz

 
Jaro se blíží. Přivítejte jej v trojské botanické zahradě
Úterý, 23. únor 2016 07:43
Jaro se blíží. Přivítejte jej v trojské botanické zahradě

S blížícím se příchodem jara ožívá i trojská botanická zahrada. Pro své návštěvníky si připravila na nadcházející dva měsíce zajímavé výstavy i doprovodný program. Do skleníku Fata Morgana se po roce vrátí úspěšná výstava orchidejí. První jarní víkend bude patřit jarmarku, na kterém si mohou zájemci uplést pomlázku či ochutnat řadu slaných i sladkých dobrot. A v dubnu se návštěvníci pokochají výstavou pestrobarevných tropických motýlů.Orchideje – královny opylovacích triků


orchid-852395_640.jpg Čím hlouběji člověk poznává orchideje, tím více žasne nad jejich rozmanitostí a důmyslem. Letošní výstava, která přiblíží jejich fascinující život, nese název „Orchideje – královny opylovacích triků“. Orchideje jsou krásné, ale také vychytralé. Aby přilákaly své opylovače, vytvořily si pozoruhodné adaptace, jak dosáhnout svého.


Jako každý rok bude součástí výstavy poradna i prodej orchidejí, a to v pěstebním zázemí pod skleníkem Fata Morgana. Ve výstavním sále pak mohou návštěvníci obdivovat fotografie orchidejí od odborníka trojské botanické zahrady Jana Ponerta. Novinkou výstavy se stanou zajímavé a neotřelé vazby tropických rostlin a orchidejí od studentů 3. ročníku České zahradnické akademie Mělník.


Chybět nebude ani bohatý víkendový program zahrnující ukázky pěstování orchidejí, moderního aranžování i přednášky na téma Orchideje a opylovači či Příroda Vietnamu.


Oslava příchodu jara, pletení pomlázek a ochutnávka prvorepublikového pečiva


easter-700242_640.jpg S blížícím se jarem pomalu klepou na dveře i Velikonoce. S nimi přichází čas naučit se plést z proutí velikonoční pomlázku či vyrábět drobné dekorace. O prvním jarním víkendu (19. – 20. března 2016) se to mohou zájemci v Troji naučit. Probouzející se botanickou zahradou se ponese vůně čerstvě mleté kávy, grilovaného masa či koření. Chuťové smysly návštěvníků také potěší ochutnávka prvorepublikového pečiva.


„Víte, že si T. G. Masaryk a Edvard Beneš nechali z Kopřivnice do Prahy dovážet slané, ručně kroucené tyčinky? Devadesát let starou recepturu bez chemie, zesilovačů chuti a ́éček ́ od Goldova pekařství, které pokračuje v rodinné tradici, okusíte právě u nás,“ sdělila produkční jarního jarmarku Hana Kovaříková a dále dodala: „Vitamíny doplníte díky marmeládám i džemům z rakytníku, borůvek a brusinek. Hlad zaženete pečenými bramborami, polévkami nebo sýry, ke kterým se výborně hodí víno z naší vinice. A protože se jedná o vítání jara, nebude jarmark jen o dobrém jídle a pití. Budete si moci odnést různé dekorace, které vašemu bytu dodají tu pravou jarní atmosféru, esenciální oleje jej zase provoní.“


Výstava pestrobarevných tropických motýlů


black-283523_640.jpg Viděli jste na vlastní oči jednoho z nejrychlejších motýlů na světě nebo toho, který by se nejraději vrhl na jakoukoli skleničku alkoholu? Nejen tyto krasavce budou moci návštěvníci trojské botanické zahrady obdivovat v období od 5. dubna do 8. května 2016 na výstavě s názvem Lehkost motýlích křídel.


„Ostruháci rodu Charaxes nejenže patří k nejrychleji létajícím motýlům, ale mají i vybrané stravování. Rádi si smlsnou na levhartím trusu. Návštěvníci v tropickém skleníku Fata Morgana uvidí i sovího motýla Caligo memnon. Jeho nápadné skvrny na spodní části zadních křídel slouží k zastrašování nepřátel. Když motýl křídla rychle zavře, odstraší predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsnul. Ještě že se k nám do skleníku nemůže se skleničkou alkoholu, Caligo memnon by neodolal,“ láká na zajímavé exempláře kurátorka výstavy Eva Smržová. Na výstavě nebude chybět ani motýl martináč Attacus atlas, který patří k motýlům s největší plochou křídel na světě.


Patronem výstavy je charitativní organizace DEBRA, jejímiž klienty jsou lidé trpící nemocí motýlích křídel. „Jsme rádi, že nás zahrada s nabídkou patronátu oslovila. Za naši organizaci se můžete těšit na výstavu fotografií o pacientech s nemocí motýlích křídel a "jejich lidech" tak, jak je zachytil fotograf Jiří Langpaul,“ řekla ředitelka DEBRY Lucie Marková.


Více informací k jednotlivým akcím naleznete zde.


Logo a zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)